AsyaHaberler

HAMAS heyeti, BAE Emiri ile görüştü

Bölge ülkelerine yaptığı ziyaret çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne de bir ziyarette bulunan İslamî Direniş Hareketi (Hamas) heyeti, Emir Şeyh Halife bin Zayid Âli Naheyân ile görüştü.

Emir Âli Naheyân heyeti karşılarken yaptığı konuşmada, Filistin’de ulusal birliğin sağlanması ve Gazze üzerindeki kuşatmanın da bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

Heyette bulunan, Hamas Siyasi Birim üyesi İzzet er-Reşak görüşmenin ardından yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Halid Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti bugün (11 Ocak Pazartesi) Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Şeyh Halife bn. Zayid Âli Naheyan ile görüştü. Görüşmede Filistin tarafı Filistin meselesini, geldiği noktayı, karşılaştığı engelleri, yerleşim birimlerini, Siyonist saldırıları, kuşatmayı, Kudüs’ün karşılaştığı Yahudileştirme çabalarını, Mescidi Aksa’ya yapılan saldırıları, Aksa’nın bölünme tehlikesini, iç barış ve barışı engelleyen sebepleri açıkladıktan sonra, Hamas’ın iç bölünmeyi sonlandırma konusunda samimi olduğunu ifade etti.”

Er-Reşak sözlerini şöyle sürdürdü: “Heyetin geniş bir panorama sunmasının ardından söz alan Şeyh Halife ulusal birliğin sağlanmasının ve Filistin saflarının birleştirilmesinin gerekli olduğunu belirterek, bu hususun Arap ülkelerinin önceliği olduğunu kaydetti. Şeyh Halife devamla, iç barışın sağlanması için ortaya konan çabaları sonuna kadar desteklediklerini, Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılıp Filistin halkının yaşadığı dramın da bir an önce sona ermesi gerektiğini söyledi.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.