AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas heyeti güvenlik işbirliği için Kahire’de bulunuyor

Mısırlı ve Filistinli güvenlik kaynakları, son olaylar üzerine Mısır yönetimiyle Hamas hareketi arasında sürdürülen güvenlik toplantılarının ardından, iki tarafın da onayladığı bir plan üzerinde durulduğunu, bununla Rafah’ta meydana gelen benzer saldırıların önüne geçilmek istendiğini belirttiler. Görüşmelerin güvenlik işbirliği konusunda önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten kaynaklar, bununla Mısır ulusal güvenliğinin sağlanmasının ve Gazze ve Hamas hükümetinin de bu tür olaylarla zor duruma düşmekten korunmasının amaçlandığını kaydettiler.

Bu konuda bilgi veren Mısırlı yetkili, güvenlik işbirliği için Kahire’ye gelen heyetin içinde İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı Kassam Tugayları’nın önde gelen komutanlarından Ahmed El-Caberi’nin, Başbakan İsmail Heniyye’nin güvenlik danışmanı Eymen Taha’nın ve Hamas Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk’un yer aldığını belirtti.

Diğer taraftan Kahire’de bulunan Hamas Siyasi Birim üyesi Mahmud Ez-Zehhar’ın Tahran’da düzenlenen bir konferansa katılmak üzere İran’a gittiği bildirildi.

Son Sina saldırısının ardından Hamas liderleri Kahire’de yoğun görüşmelerde bulunurken, Hamas Siyasi Birim Başkan Yardımcısı Ebu Merzuk ve Kassam komutanlarından El-Caberi iki gün önce Müslüman Kardeşler Genel Mürşid’i Muhammed Bedi’ ile de bir görüşme yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.