FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS heyeti, Katar Emiri ile görüştü

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti bugün (10 Ocak Pazar) Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sani ile bir araya geldi.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi Üyesi İzzet Er-Reşak, Hamas heyetinin bu sabah Katar’ın başkenti Doha’da Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sani tarafından kabul edildiğini söyledi.

Er-Reşak, görüşmede müzakere sürecinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Filistin davasının karşı karşıya olduğu tehditlerin, Yahudi yerleşimi inşasının devam etmesi ve Siyonistlerin Gazze’ye yönelik saldırıları ve ambargo gibi konuların ele alındığını bildirdi.

Hamas Siyasi Birimi üyesi, Filistin ulusal uzlaşı anlaşmasının akıbeti, Mısır tarafından hazırlanan taslağın görüşmeye açılmak istenmemesi ve Hamas’ın çekincelerinin dikkate alınmaması konusunda da karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığını ifade etti.

Öte yandan, Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sani de Hamas’ın tavrını anlayışla karşıladığını belirterek, Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması ve Filistin halkının çektiği sıkıntıların hafifletilmesi için atılacak adımların mutlaka hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Halit Meşal başkanlığında ve Dr. Musa Ebu Merzuk, Sami Hatır, İzzet Er-Reşak ve Muhammed Nezzal’dan oluşan Hamas heyetinin Katar ziyaretinin Arap zirvesinden önce Arap ülkelerinden Filistin davasına, ambargonun kaldırılmasına ve Gazze’nin yeniden imarına destek almak amacıyla yapılan ziyaretlerin bir parçası olduğu belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.