AfrikaHaberler

HAMAS heyeti, Ömer el-Beşir ile görüştü

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti bugün (10 Haziran Perşembe) Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir tarafından kabul edildi.

Hamas heyeti, Hamas Hareketi ve Filistin halkı adında Ömer El-Beşir’i yeniden başkan seçilmesi münasebetiyle tebrik etti.

Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleşen görüşmede Filistin’deki son gelişmelerin ve özellikle Özgürlük Filosu’na düzenlenen saldırının ardından ortaya çıkan durumun ele alındığı belirtildi.

Görüşmede Hamas heyetinin ambargonun kaldırılması için çabaların yoğunlaştırılması, Özgürlük Filosu katliamını soruşturmak üzere uluslararası soruşturma komisyonu kurulması ve suçlularının cezalandırılması gerektiğini ifade ettiği bildirildi.

Ambargonun kırılması için yardım kafilelerinin gelmeye devam etmesi gerektiğini kaydeden heyet, ambargoyu hafifleterek meşru hale getirme ve ambargoyu kırma hedefini boşa çıkarma çabalarına dikkat çekti.

Ulusal uzlaşı konusuna da değinen Hamas heyeti, Sudan’ın mevcut tıkanmışlığın aşılması ve uzlaşının sağlanmasına yardımcı olma yönünde atacağı adımları memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti.

Halit Meşal başkanlığındaki Hamas heyeti Sudan Devlet Başkanı Ömer El-Beşir ile görüşmesinde ayrıca Hamas Hareketi’nin Filistin halkının sabiteleri temelinde ulusal uzlaşıya bağlı olduğunu ve uzlaşının sağlanması için harcanacak tüm çabalara ve yapılacak girişimlere olumlu yaklaşacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.