HaberlerLübnanOrtadoğu

HAMAS: Hizbullah ile omuz omuza çarpışacağız

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan’daki liderlerinden Ali Bereke, Siyonist işgal ordusunun Lübnan’a saldırması durumunda eli kolu bağlı durmayacaklarını, işgalcilerin olası bir saldırısına karşı Lübnan’daki kardeşleriyle birlikte omuz omuza çarpışacaklarını ifade etti.

Ali Bereke, geçen hafta şehit olan iki Hamas mensubu için düzenlenen törene katılarak, Hamas hareketinin Lübnan halkıyla Lübnan devletinin güven ve huzuruna fazlasıyla önem verdiğini belirtti.

Ali Bereke yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Bizler Lübnan’da misafiriz, bu konuda siyasetimiz değişmedi, değişmeyecek. İşgalcilere karşı direniş hakkına ve seçeneğine de tamamıyla bağlıyız.”

Hamas’ın Lübnan’daki siyasi yetkilisi Bereke, Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılmasını isteyerek, sınıra örülen duvarın da derhal durdurulmasını istedi.

Gazze sınırına örülen duvarın meşru olduğunu savunan Ezher Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi’nin fetvasına da değinen Bereke şöyle dedi: “Bizler Ezher şeyhinden Mescidi Aksa’nın kurtarılması, Gazze üzerindeki kuşatmanın kaldırılması ve sınır kapılarının açılması yönünde fetva beklerdik. Gazze’yi boğmaya çalışan bir duvarı meşru göstermesini hiç beklemezdik. Yerle bir olmuş mahsur Gazze’nin Mısır’ın ulusal güvenliğini tehdit etmesi mümkün mü?”

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (19) içerik yüklenmiştir.