FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS iç barışta ısrar ediyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), ulusal barış projesinde ısrar ettiğini ve bu konuda bir anlaşmanın yapılmasını arzu ettiğini bir kez daha yineleyerek, ancak böyle bir anlaşmayı imzalamak için yeni bir girişimin de henüz başlamadığını ifade etti.

Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri bugün (30 Kasım Pazartesi) yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Hamas Hareketi ulusal barış projesinde ısrar ediyor. Bu konuda bir anlaşmanın imzalanması için de yoğun çaba harcıyor. Ancak bu önemli anlaşmanın imzalanması için yeni bir girişim de yok. Hamas Hareketi’nin daha önce ortaya koyduğu önemli noktaların göz önünde bulundurulması gerekir”.

Filistin konusunda uzman Mısırlı gazeteci yazar İbrahim ed-Derravi, Kurban Bayramı’ndan sonra iç barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için Filistinli ve Arap çevrelerde yoğun bir görüşme trafiği olduğunu söylemişti.

Filistin içi barış görüşmeleri son aşamaya geldiği bir sırada, Amerika, İsrail ve Avrupa Birliği’nin baskılarına maruz kalan Mısır daha önce verdiği barış taslağını değiştirmişti. Hamas ve diğer direniş grupları yeni taslağa eklenen maddelere itiraz etmiş ve iç barış anlaşması imzalanmamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.