FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS içeriği değiştirilmemiş anlaşmayı imzalamaya hazır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim başkan yardımcısı Dr. Musa Ebu Merzuk, Hamas’ın Filistin iç barışı ile ilgili son bir düzenleme yapan Mısır’dan son taslağı görüşmek için bir davet beklediğini ifade etti.

El-Aksa televizyonuna dün akşam (21 Ekim Çarşamba) yaptığı açıklamada Ebu Merzuk şöyle dedi: “Hamas daha önce mutabakat sağlanan belge esas alınarak yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor. Yeni belgede tartışılması ve gözden geçirilmesi gereken birkaç madde var.”

Hamas’ın gerçek bir barış istediğini söyleyen Ebu Merzuk sözlerini şöyle sürdürdü. “Hamas büyük bölünmelere neden olan önceki tecrübelerin tekrarlanmasını istemiyor. Hamas hareketi önce diyaloğu, ardından imzayı ve ondan sonra da imzalanan metnin uygulanmasını istiyor.”

Hamas’a yapılan bütün baskılara rağmen barış sürecinin henüz tıkanmadığını belirten Ebu Merzuk, bu baskıların Filistin birliğini isteyen Hamas hareketini taviz vermeye zorlamayı amaçladığını ifade etti.

Bazı kişi ve tarafların Hamas-Mısır ilişkilerini bulandırmak için yoğun çaba harcadığını belirten Ebu Merzuk, Mısırlı yetkililerle yapılan hiçbir toplantıda basın yayın organlarının uydurduğu gibi Mısırlı yetkililerin Hamas üyelerini azarlamadığını ve kınamadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Eylül 2021 (17) içerik yüklenmiştir.