FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS içeriği değiştirilmemiş anlaşmayı imzalamaya hazır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Dr. Halil el-Hayye, Hamas hareketinin yeni ek maddeler eklenmeden daha önce uzlaşılan Filistin içi barış anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu ifade etti.

Dr. Hayye Filistin gazetesine yaptığı ve bugün (20 Ekim Salı) yayınlanan açıklamasında şunları söyledi: “Buna göre Hamas hareketi bu ayın 25’inden önce barış anlaşmasını imzalamaya hazırdır. Zaten bu tarih barış anlaşmasının imzalanacağı tarihti.”

Hamas’ın barış anlaşmasının imzalanmasının ertelenmesini iki nedenden ötürü istediğini belirten Hayye, “Birincisi, Goldstone Raporu’nun oluşturduğu atmosfer böyle bir anlaşmayı imzalamaya müsait değildi. İkincisi ise Mısır’ın eski belgeye eklediği yeni maddeleri düşünme ve ilgili kurumlarda tartışmaya ihtiyacımız vardı” şeklinde konuştu.

Hayye açıklamasını şöyle sürdürdü: “Mısır’ın getirdiği yeni önerilere olumsuz bakmanın bir anlamı yok. Sonuçta bu öneriler, Filistin iç ihtilafını en kısa zamanda gidermek için Mısır’ın ortaya koyduğu içtihatlardır.”

Fetih hareketinin iç barışın sağlanmasını istemediğine dikkat çeken Hayye, Abbas’ın da Hamas’ı sürekli köşeye sıkıştırmak için çaba gösterdiğini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.