FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS içerisinde görüş ayrılığı yoktur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, Hamas’ın içerideki ve dışarıdaki liderleri arasında görüş ayrılığı bulunmadığının altını çizerek “Hareketin içinde görüş ayrılığı olduğunu iddia edip buna göre tavır belirlemek yanlış bir yaklaşımdır. Daha önce de bunu diyenler yanıldılar. Hamas Hareketi’ni içeride ve dışarıda temsil eden tek bir liderlik var ve bu liderlik, kendisiyle iftihar ettiğimiz şura ve gerçek adalet esasına dayanıyor” dedi.

Halid Meşal’in Moskova ziyareti esnasında Londra’da çıkan el-Hayat gazetesinin kendisiyle yaptığı ve dün (12 Şubat Cuma) yayınladığı röportajda Meşal şöyle dedi: “Hamas Hareketi, grupların anlaştıkları Mısır’ın daha önceki uzlaşı belgesine bağlıdır. Araplardan barışın önündeki engelleri kaldırmalarını istiyoruz. Bu hiçbir zaman Mısır’ın çabalarını ve rolünü yok sayma anlamına da gelmemeli”.

Sonradan patlak verecek ve herkesi etkileyecek bir uzlaşıyı değil, başarı sağlayacak ve herkesi birleştirecek bir iç barışı istediklerini söyleyen Meşal, belgenin mevcut şekliyle kalması ve düzeltilmemesi halinde iç barışı yerle bir edecek mayınlarla dolu olmaya devam edeceğini ifade etti.
Moskova ziyaretine de değinen Meşal şöyle dedi: “Hamas, Rusya’nın hareketle ilişkisini ve bu ilişkiyi sürdürmesini takdir ediyor. Biz, Rusya’nın bu tavrını bölgede önemli bir rol üstlenme isteğinin işareti olarak görüyoruz. Bu yönüyle takdir ediyoruz. Kuşkusuz Rusya’nın bölgeye ilişkin tavrı, Ortadoğu Dörtlüsü’nün diğer ortaklarının tavrından farklıdır”.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.