FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS iki devletli çözümü kabul etmiyor

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Dr. Yusuf Rezka, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın konuşmasının Filistin halkının ulusal sabiteleri ve hakları pahasına uluslararası toplumu memnun etmek için medya aracılığıyla yapılan bir manevra olduğunu söyledi.

Dr. Yusuf Rezka dün (24 Nisan Cumartesi) konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hamas Enformasyon Bürosu tarafından basına dağıtılan açıklamada, Hamas Hareketi’nin iki devletli çözümü kabul ettiği iddiası yalanlandı.

Mahmud Abbas, Fetih Hareketi Devrim Konseyi’nin üçüncü dönem toplantılarının açılış konuşmasında Hamas’ın iki devletli çözüm önerisini kabul ettiğini öne sürmüştü.

Hamas ve diğer Filistinli grupların Siyonist işgalcinin 4 Haziran 1967 sınırlarına çekilmesini öngören bir stratejiyi onayladıklarını ifade eden Rezka, bunun 1948’de işgal edilen Filistin topraklarındaki işgalin meşruiyetini tanımadan geçici bir aşama olarak benimsendiğini söyledi.

Başbakan Heniyye’nin siyasi danışmanı, Mahmud Abbas’ın Siyonist güçleri diyaloğa davet etmesini eleştirerek, Abbas’tan pusulasını düzeltmesini ve Filistin’deki bölünmüşlük haline son vermek için Filistinli gruplarla diyaloğa yönelmesini istedi.

Dr. Yusuf Rezka açıklamasında ayrıca, Mahmud Abbas’ı uzlaşı konusunda verilen sözleri pratikte yerine getirmeye de davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.