FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: İlkelerimize bağlıyız ve taviz vermeyeceğiz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), başta işgal edilmiş bütün Filistin topraklarını kurtarma, mukaddes mekânları özgürlüğe kavuşturma, mültecilerin geri dönmelerini sağlama ve Filistin halkının kendi geleceğini belirleme hakkına kavuşmasını sağlama olmak üzere önüne koyduğu hedefleri gerçekleştirmek için hareketin kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’in izini sürdürmeye dair verdiği sözü tutmaya devam edeceğini yineledi.

Hamas hareketi, kurucusu Şeyh Ahmed Yasin’in şehit edilmesinin 6. yıldönümü ile ilgili olarak bugün (22 Mart Pazartesi) yazılı bir açıklama yayınladı. “Şeyh Ahmed Yasin aramızdan sadece bedeniyle ayrıldı. Şeyh Yasin’in ruhu, tebessümü, Filistin halkına ve ümmete işgale karşı durma çağrısı ve ilke ve tavizsizliğiyle hâlâ aramızdadır. O, altı yıl önce bugün başı dik olarak Rabbine kavuştu. Giderken arkasında izzet, sabır ve sebat bıraktı. İşte onun ektiği ürünler sadece Filistin’de değil, Filistin dışında da meyve vermeye başladı. Onun o meşhur sözü pratikte yer bulmaya başladı. O şöyle demişti: Zayıflar ilelebet zayıf kalmayacak, güçlüler de sonsuza kadar güçlü kalmayacaktır; günler biri lehte, diğeri aleyhte olmaya devam edecek; savaş da bazen galibiyet bazen de mağlubiyetle sonuçlanacaktır.”

Hamas hareketi yayınladığı açıklamanın devamında ayrıca şunları ifade etti: “Mescidi Aksa, Kudüs, el-Halil, Beytlaham ve diğer şehirlerdeki mukaddes mekanlara ve buradaki mescitlere yapılan saldırılar işgal rejiminin yok olmaya gittiğini gösteriyor. Çünkü kendisi gerçek savaşın ve çatışmanın fitilini ateşliyor. İşgal rejimi mukaddes mekânlara saldırarak bu savaşa dini bir renk vermek istiyor. İşte onun yok olma anahtarı buradadır. Çünkü ümmet bu mukaddes mekânları kirlenmekten kurtarmak ve buraları özgürlüğe kavuşturmak için yeniden ayağa kalkacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.