FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS ilkeli duruşunu sürdürüyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın 23. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Gazze’de gerçekleştirdiği etkinliği değerlendiren araştırmacılar, analistler ve gözlemciler, Hamas hareketinin toplumsal bir dönüşüm gerçekleştirdiğini, şu anda halk tarafından korunduğunu ve bundan sonra onu göz ardı etmenin mümkün olmadığını belirttiler.

Siyasi analist Dr. İbrahim Hamami, Savtu’l-Aksa’ya yaptığı değerlendirmede, Hamas’ın gerçekleştirdiği bu etkinlikle, Başbakan İsmail Heniyye’nin yaptığı konuşmanın Hamas’ın ilkelerine hâlâ bağlı olduğunu ve tavrında bir değişikliğe gitmediğini herkese gösterdiğini söyledi.

Başbakan Heniyye yıldönümü etkinliğinde yaptığı konuşmada Gazze, Batı Yaka, Kudüs, 1948 toprakları ve mültecileri bir bütün olarak ele almış, Filistin toplumuna ve coğrafyasına bütüncül bir gözle baktıklarını bir kez daha ortaya koymuştu.

Siyasi analist Dr. Abdüssettar Kasım ise yaptığı açıklamada, “Hamas kurulduğu ilk günkü gibi ilkelerine bağlı kaldığını gösterdi. Hamas kurulduğu ilk günde Filistin mücadelesini doğru bir zemine taşıdı ve direnişe yeni ufuklar açtı” dedi.

Hamas’ı değerlendiren diğer bir isim ise Hasan Abdu’ydu. Abdu yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Hamas hareketi İslam düşüncesiyle direniş fikrini Filistin’e olduğu gibi bütün Arap dünyasına da taşıdı. Bu düşünceler yıllarca Müslümanların kulaklarından uzak kalmıştı.”

Abdu devamla şunları da söyledi: “Bölgede gittikçe büyüyen Hamas’ın, İslam’ı savunan cephenin ön safında yer alması ve bölgedeki Arap rejimlerinin de alternatifi olmaya aday olması batının hareketten ve hareketin misyonundan korkmaya başlamasına neden oldu.”

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.