FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas: İslami Cihad komutanının ölümü kazadır

Hamas, İslami Cihat Komutanı Raid Cundiye’nin öldürülmesinde kasıt olmadığını ve polis kurşununa kaza sonucu hedef olmuş olabileceğini açıkladı.

Hamas Sözcülerinden Eyhab el-Gassin, bir sosyal paylaşım sitesindeki kişisel hesabında, İslami Cihat komutanlarından Raid Cundiye’nin ölümünü soruşturan komisyonun raporunu paylaştı.

Hamas ve İslami Cihat Temsilcileriyle Cundiye’nin ailesinin de imzalarının bulunduğu araştırma komisyonu raporunda Cundiye’nin öldürülmesinde herhangi bir kastın bulunmadığı belirtildi.

Raporda, Cundiye’nin polis tarafından ateşlenip seken bir kurşuna hedef olmuş olabileceği belirtilmekle birlikte Raid Cundiye’ye isabet eden merminin ateşlendiği silahın sahibinin kimliğinin ise tespit edilemediği ifade edildi.

Raid Cundiye’nin ölümünü araştıran komisyonun, ölüme sebep olan polis memurunun cezalandırılmasını tavsiye ettiği, ayrıca Hamaslı bakanlara, milletvekillerine ve toplumun önde gelenlerine ortamın sakinleştirilmesi için Cundiye’nin ailesinden özür dilenmesini istediği bildirildi.

İslami Cihat, Raid Cundiye’nin öldürülmesinden sonra Hamas’la ilişkilerini askıya almış; ancak araştırma komisyonunun kurulmasından sonra temaslarını yeniden başlatmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Temmuz 2022 (17) içerik yüklenmiştir.