FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS kişisel intikam peşinde değildir

Batı Yaka’da yaşayan Filistin vatandaşlarının birçoğu, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin Refik El-Hüseyni’yle ilgili skandal kasetin El-Aksâ Televizyonu’nda yayınlanmasına izin vermemesini övgüyle karşıladı.

Hamas Hareketi’nin rakibin ve rekabetin şerefini gözeten bir hareket olduğunu ifade eden vatandaşlar, bu olumlu tavrın Hamas’ın artılarına ekleneceğini söyledi.

Hamas’ın kişisel intikam peşinde koşan bir hareket olmadığını ispat ettiğini söyleyen Halit El-Savafite, “Hamas’ın yerinde Fetih olsaydı kıyameti koparır, habbeyi kubbe yapardı” dedi.

İsmail Heniyye’nin skandal kasetle ilgili kararının mesaj niteliğinde olduğunu kaydeden El-Savafite, Batı Yaka’daki Başkanlık Divanı’nın Hamas aleyhine takındığı sert tavra rağmen Hamas’ın intikam duygusuyla hareket etmeyerek örnek bir tavır sergilediğini ifade etti.

Selma Es-Selfiti ise Hamas Hareketi üyelerinin Batı Yaka’da maruz kaldıkları baskılara ve Fetih medyası tarafından haklarında uydurulan iftiralara işaret ederek, bunun karşılığında Hamas’ın Fetih liderlerinden birine ait skandalın televizyon ekranlarından yayınlanmasına izin vermeyerek insanların saygısını kazandığını söyledi.

Heniyye’nin kararının Hamas’ın iyi niyetini gösterdiğini dile getiren Muhammed El-Amed ise, “Bu tür tavırlar gerçek niyetleri ve hareketlerin halka yaklaşımlarını ortaya koyar” dedi.

Batı Yaka’da yaşayan Süheyr Halef de, bu tür kasetlerden yüzlercesinin Gazze Şeridi’nde Hamas’ın eline geçtiğini fakat Hamas’ın bu kasetleri rakipleri aleyhine şantaj malzemesi olarak kullanmama kararı aldığını ve bu karara sadık kaldığını hatırlattı.

Siyonist işgal televizyonu 10. kanalı Mahmud Abbas’a yakın isimlerden Refik El-Hüseyni’nin kendisine iş için başvuruda bulunan bir genç kıza ilişki teklif etmesini içeren ve Fetih Hareketi istihbaratı tarafından kaydedilen gizli kamera görüntülerini yayınlamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.