FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS komutanlarını korumakta kararlıdır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet er-Reşak, Kassam komutanı Mahmud el-Mebhuh’un şehit edilmesinden doğrudan doğruya suç şebekesi Mossad’ın sorumlu olduğunu belirterek, bu cinayetin terör devletinin Filistin halkına ve direniş hareketlerine karşı sürdürdüğü savaşın bir devamı olduğunu ifade etti.

Er-Reşak, bugün (19 Şubat Cuma) yaptığı basın toplantısında Dubai polisinin yaptığı soruşturma bitmeden Mebhuh’a yapılan suikast konusunda hiçbir Filistinli tarafı suçlamayacaklarını ifade etti.

Direniş gruplarının terör devletini savaşa çekme niyetinde olmadıklarını belirten er-Reşak şöyle devam etti: “Terör devletinin Filistin halkına karşı sürdürdüğü ve gittikçe de artırdığı saldırıları hiç durmadı. İçerde ve dışarıda saldırılarını sürdürüyor. Gazze’de olduğu kadar bu savaş Batı Yaka ve Kudüs’te de devam ediyor. Gazze’ye atılan bombalar durmadı. Batı Yaka’daki direniş mücahitlerine karşı tutuklamalar ve suikastlar durmadı. Filistin topraklarının Yahudileştirilmesi de durmadı. Kardeşlerimizden Mebhuh’un Dubai’de şehit edilmesi ise gerçekte Netanyahu-Lieberman liderliğindeki bu katil yönetimin barbar mantığını yansıtıyor.”

Siyasi liderler olarak her türlü ihtimali değerlendirdiklerini belirten er-Reşak, “Filistin halkına karşı kapsamlı bir savaşı şimdilik uzak bir ihtimal görüyoruz. Fakat yine de her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olmak durumundayız. Hamas olarak bizler işgal rejimini bir savaşa çekmek niyetinde değiliz. Sürekli, savaştan kaçınıyoruz. Fakat düşman bize savaş dayatırsa o biz de kahramanca çarpışırız. Geçen savaş da böyleydi. İşgal devleti yeni bir savaş açarsa daha önceki savaşta yenildiği gibi bu savaşta da yenilecektir” şeklinde konuştu.

Hamas’ın liderlerini korumasına da değinen er-Reşak, “Hareketin liderlerini koruma meselesine gelince, Hamas onları korumak için her türlü tedbire kuşkusuz başvuracaktır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.