İşgalci İsrail RejimiFilistin

Hamas, Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin yürüttüğü casusluk faaliyetlerini kınadı

Filistin İslami Direniş Hareket (Hamas), Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin vatandaşlara yönelik yasa dışı yollardan casusluk faaliyetleri yürüttüğünü ortaya koyan Facebook raporunu çok tehlikeli gördüğünü açıkladı.

Hamas hareketinin Sözcüsü Hazım Kasım yaptığı yazılı açıklamada, ABD merkezli sosyal medya devi Facebook’un, Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin özellikle gazeteci, insan hakları savunucusu ve hükümet karşıtı siyasilerin kişisel bilgilerini hukuksuz yollardan elde ettiğine ve bunları casusluk amacıyla kullandığına dair bir rapor yayınlaması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Hamas’ın önde gelen isimlerinden Kasım, “Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin, Batı Şeria’daki vatandaşlarımız hakkında yürüttüğü bu casusluk girişimlerini kınıyoruz. Bu tür tehlikeli adımlar, kanunların açıkça ihlali olmanın yanında ayrıca vatandaşların kanunlarla güvence altına alınan kişisel bilgilerinin gizliliğinin çiğnenmesidir.” ifadelerini kullandı.

Filistin seçimlerinin yakınlaştığını hatırlatan Kasım, güvenlik güçlerinin insanların mahrem bilgilerine ulaşmasının, seçimler için talep edilen olumlu atmosfer ile Fetih Hareketi’nin özgürlük alanlarını genişletme vaatlerine aykırı olduğunu belirtti.

Sosyal medya platformu devi Facebook, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporla, Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri’nin, gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve siyasi muhalifler hakkında casusluk yapmak için kullandığı hesapları kapattığını duyurmuştu.

Raporun, 15 yıl aradan sonra önümüzdeki ay yapılması planlanan Filistin milletvekili seçimlerinden önce yayınlanması dikkat çekici. İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs ile birlikte ambargo altındaki Gazze Şeridi’nde yapılacak seçimlerde Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve Fetih Hareketi başta olmak üzere Filistinli gruplar yarışacak.

Facebook raporuna göre; Filistin Yönetimi’ne bağlı Koruyucu Güvenlik Güçleri, güvenli sohbet uygulamaları adı altında kötü amaçlı yazılımlar kullanmak suretiyle Batı Şeria, Gazze ve Suriye’deki, Fetih hükümeti muhalifi gazetecileri ve aktivistleri hedef aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.