FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas Lideri Kubha: Gazze Ortaya Koyduğu Tavrıyla Ayrılma İddialarını Yalanladı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden ve eski bakanlardan Vasfi Kubha, Büyük Dönüş Yürüyüşü ve Kuşatmayı Kırma Yüksek Heyeti’nin ‘Gazze’den Batı Yaka’ya: Kan birliği ve ortak gelecek’ sloganıyla başlattığı faaliyetlere halkın büyük bir ilgiyle katılım göstermesine işaret ederek, Gazze’nin söz ve pratiğiyle ‘Gazze’nin ayrılacağı’ iddialarını reddettiğini belirtti.

Basın açıklaması yapan Kubha, Gazze’nin bu sloganı dillendirip sahiplenmesiyle bütün Filistinliler arasında kan ve gelecek birliği olduğunu vurguladığını söyledi.

Kubha açıklamasında, “Gazze halkının Cuma günkü haykırışı aynı zamanda Filistin Yönetimi ve bu yönetimde yer alan şahıslaradır da. Gazze halkı ondan Batı Yaka halkı üzerindeki baskılarını kaldırmasını ve bu halkın işgalcinin planlarına karşı çıkması için onu rahat bırakmasını istedi” dedi.

Kubha, Filistin Yönetimi’nin bir yandan Yüzyılın Anlaşması’na karşı çıktığını söylerken, diğer yandan işaretlerin onun bu anlaşmasının bir parçası olduğunu göstermesini garipsediklerini hatırlatarak, “İşgale karşı çıkmak isteyen halka engel olmak Filistin Yönetimi’nin Yüzyılın Anlaşması’na karşı olduğunu söylemesini anlamsız kılıyor’ ifadesini kullandı.

Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında dün yapılan faaliyetlere katılan halka karşı silah ve göz yaşartıcı bomba kullanan işgal güçleri 2 kişiyi şehit etti, 400’den fazla kişiyi de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.