FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS liderlerinde ılımlı-ılımlı olmayan ayrımı yoktur

İslami Direniş Hareketi (Hamas), liderlerinin ılımlı olan ve olmayan şeklinde tasnif edilmesini reddederek, kararlarını kurullarında görüşerek ve uygar bir biçimde istişare ederek aldığını açıkladı.

Hamas Hareketi sözcüsü Fevzi Burhum, bugün (26 Temmuz Pazar) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hamas Hareketi içerisinde ılımlı olanlar veya ılımlı olmayanlar yok. Bu şekilde bir tasnifi reddediyoruz. Biz kararlarını şura ile, uygar bir biçimde kurumlarında görüşerek alan Filistinli bir özgürlük hareketiyiz. Halkımızı ve halkımızın gasbedilen haklarını savunuyoruz” dedi.

“Avrupa’nın her ülkesinde hâlâ kahraman sayılan Churchill’in İngiltere’yi savunduğu gibi Hamas da meşru direniş yapıyor” diyen Burhum, İngiliz parlamenterlerin “Hamas’ın içindeki ılımlılarla diyalog başlatılmalı” tavsiyesinin Avrupa toplumunda Hamas’la diyaloğa geçmenin zaruretinin anlaşıldığına ve bu yönde bir niyetin varlığına işaret ettiğini söyledi.

Herhangi bir devletle iletişim içinde olmanın Hamas Hareketi için bir sakıncası olmadığını ve gerçek sorunun Siyonist düşmanla olduğunu ifade eden Burhum, “Bu açıklamalar Siyonist düşmanın etkisiyle Avrupalıların gözleri önüne konulan perdeler kaldırıldıktan ve dünya Hamas’ın söylediklerini duymaya başladıktan sonra geldi” şeklinde konuştu.

Siyonistlerin Gazze’ye açtığı son savaşın ardından gerçeklerin ortaya çıkmaya başladığını kaydeden Burhum, ilk defa Avrupalı insan hakları kuruluşlarının ve gönüllülerin Siyonist liderlerin savaş suçlusu olarak yargılanması için delil topladığına dikkat çekti.

İngiliz parlamenterlerden bir grup, bugün yayınlanan bir raporda, İngiltere’nin çıkarı için Hamas Hareketi içindeki ılımlılarla diyaloğa başlanması çağrısında bulundu.

İngiltere Parlamentosu Dışişleri Komisyonu üyeleri, Gazze’de yönetimi elinde bulunduran Hamas ile diyaloğu reddetmenin Ortadoğu’da barışı teşvik edici olmadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.