FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas liderlerinden Ahmed Yusuf: Üçüncü intifadanın ayak sesleri duyuluyor

İşgale karşı üçüncü intifadanın başlayıp başlamadığıyla ilgili kesin bilgi verilmiyor ama ona doğru gidildiği noktasında herkes hem fikir. Buna inananlardan diri de Hamas liderlerinden Ahmed Yusuf. Yusuf, bu intifadada dini boyutun önde olacağını ifade ediyor.

Kudüs halkının başlattığı direnişe değinen Hamas lideri Ahmed Yusuf, “Protestolar, yürüyüşler, Siyonist yerleşimci çetelerin yaptıklarına karşı ortaya konan tepkiler, bütün bunlar üçüncü intifadanın ayak sesleridir” dedi.

Daha önce Filistin eski Başbakanı İsmail Heniyye’nin danışmanlığını da yapan Ahmed Yusuf, eylemlerin neden Batı Yaka’da yaygınlık kazanmadığına da açıklık getirerek, “İşgale karşı gösterilen tepkileri bastıran ve bunun yayılmasını engelleyen Filistin Yönetimi olmasaydı, üçüncü intifada başladı diyebileceğimiz gibi bu tepkiler Batı Yaka’ya da yayılacaktı” ifadesini kullandı.

Olası üçüncü intifadanın dini boyutunun olacağına dikkat çeken Hamas lideri şunları söyledi: “Bu intifada dini zeminden hareketle başlayacak. Bunun işgalcinin Mescidi Aksa’yı kirletmesiyle ve daha önce El-Halil Camii’nde yaptığı bölme işini Mescidi Aksa’da da yapma niyetiyle direk alakası var.”

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.