FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas liderlerinden Husam Bedran: 67 sınırları asla Filistin haritası değildir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Husam Bedran, sadece Filistinli görüşmeci takımın istediği sınır olan 1967 sınırları içindeki toprakların değil nehirden denize kadar olan tarihi bütün Filistin topraklarının savunulması gerektiğini söyledi.

Bedran, En-Nekbe dolayısıyla dün (15 Mayıs Perşembe) yaptığı açıklamada bütün Filistin halkıyla ümmetin tanıdığı Filistin sınırlarının nehirden denize kadar olan harita olduğunu belirterek, Filistinli bazı çevreler kabul etse de bunun dışındaki harita veya sınırlara Filistin isminin verilemeyeceğini ifade etti.

Bedran, son zamanlarda yayınlanan ve sadece Gazze şeridiyle Batı Yaka’yı içeren haritanın Hamas tarafından asla kabul edilmeyeceğini söyledi.

Hamas lideri yayınlanan haritaya tepki göstererek “Filistin bizim akidemizin bir parçasıdır. Bir bütün olarak aklımıza ve vicdanımıza ekilmiştir. Çocuklarımızın sütüne karışmış, rüyalarımızda yer bulmuştur. Bunun içimizden çıkarılması, şeklinin veya haritasının değiştirilmesi mümkün değildir. Filistin’i gasp eden işgal ne kadar sürse de geçici olmaktan kurtulamayacaktır. Daha önceki sömürgecilerin uğradığı sonuca kendisi de uğrayıp yok olacaktır.”
Özgürlüğe kavuştuktan sonra sürgün edilen Hamas lideri Bedran, Hamas’ın bütün Filistin’i kurtarma kararlığını sürdürdüğünü, bölgesel güç dengelerinin durumu ne olursa olsun asla bu ilkesinden taviz vermeyeceğini, hazırlık yapmaları durumunda bütün Filistin’i kurtarmanın imkansız olmadığını hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.