FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas liderlerinden Refet Nasif hakkında idarî tutukluluk uygulaması başlattı

İnsan Hakları Dayanışma Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre işgal yönetimi, Hamas’ın siyasi liderlerinden 47 yaşındaki Refet Cemil Nasif’in ilk idarî tutukluluk merhalesinin bitmesi üzerine bugün (23 Temmuz Salı) sabah hakkında yeni bir idarî tutukluluk uygulaması başlattı.

İşgal devletinin sadece Filistinlilere yönelik olarak yürüttüğü ve uluslararası hukuk kurallarına tamamen aykırı olan “idarî tutukluluk” uygulaması ise bir Filistinlinin hakkında herhangi bir mahkeme kararı verilmeksizin veya bir dava dosyası başlatılmaksızın hapiste tutulmasına deniyor. Çok sayıda Filistinli bu şekilde hukuksuz uygulamayla hapiste tutuluyor. İşgal mahkemesi altı aylık sürelerle verdiği idarî tutuklama kararını sürenin bitmesinden sonra on kereye kadar tekrar etmek suretiyle uzatabiliyor.

İnsan Hakları Dayanışma Kurumu tarafından Refet Cemil Nasif’i savunmak üzere görevlendirilen Av. Usame Makbul’un verdiği bilgiye göre Nasif hakkında bugün sabah verilen kararla hakkındaki idarî tutukluluk uygulaması altı aylık süreyle uzatıldı.

Av. Makbul’un verdiği bilgiye göre işgal güçleri Refet Nasif’i 12 Şubat 2013 tarihinde Tulkerem’deki evine düzenledikleri baskında tutuklamış ve ilk sorgulamanın ardından 18 Nisan 2013 tarihinde hakkında idarî tutukluluk uygulaması başlatmışlardı.

İşgal devletinin yasaları aynı zamanda Filistinlilere polis sorgulaması esnasında işkence yapılmasına izin veriyor ve bu işkenceye herhangi bir sınırlama da getirmiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.