FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS liderlerinin gözaltında tutulması insanlık suçudur

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Kahire’nin Hamas liderlerinden Eymen Nevfel ve Filistinli arkadaşlarını gözaltında tutmaya devam etmesinin Mısır’ın imajına ve bölgesel konumuna zarar verdiğini söyledi.

Ebu Zuhri, suçsuz insanlara karşı işlenen bu insanlık suçu karşısında susanların imajının da gözaltıların devamı nedeniyle zedelendiğini belirtti.

Dr. Sami Ebu Zuhri, dün akşam (15 Temmuz Pazar) Nevfel ailesine destek etkinliğinde yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Gözaltıların devam etmesi Filistin halkı için acı verici, her Müslüman ve Arap için de kışkırtıcı bir durumdur. Çünkü Araplarca beklenen bu hükümetlerin halkı temsil eden liderleri hapsetmesi değil, bizim yanımızda olmasıdır.”

Ebu Zuhri, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Mısır bugün kaybettiği dengeyi yeniden kazanmak istiyorsa, Mısır cezaevlerindeki Filistinli esirler sorununu kayıtsız şartsız sona erdirmesi gerekir.”

Hamas sözcüsü, Arap Birliği’ne ve insan hakları örgütlerine de seslenerek, bu sorun karşısında sessizliğe son vererek üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.