FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas, Mescid-i Aksa’da ribatın suç sayılması girişimine karşı çıkılmasını istedi

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Mescid-i Aksa’ya giderek baskınlara karşı nöbet tutma çağrısında bulunarak, Ürdün’den de işgal rejiminin Mescid-i Aksa’da nöbet tutmayı suç sayma girişimine karşı kesin ve kararlı bir tavır ortaya koymasını istedi.

Hamas Hareketi Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki kişisel sayfasında bugün (26 Ağustos Çarşamba) yaptığı açıklamada, işgal yönetiminin Mescid-i Aksa’da ribatı yasaklama ve suç sayma girişiminin İslami değerlere yönelik ve tüm kırmızıçizgileri aşan bir ihlal olduğunu söyledi.

Er-Reşak, Mescid-i Aksa’da nöbet tutmanın ibadet ve şer’i fazilet olduğunu belirterek, bunun suç sayılmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi.

İşgal yönetiminin Mescid-i Aksa’da ribatı suç sayma ve baskınları meşrulaştırma çabaları ile Mescid-i Aksa’ya el koyma planlarının önemsiz olduğunu belirten Er-Reşak, hak sahibi olarak Filistin halkının bu tür çabalara tüm gücüyle karşı çıkacağını ifade etti.

Hamas lideri, Filistinlileri Mescid-i Aksa’ya daha yoğun bir şekilde giderek baskınlara karşı nöbet tutmaya ve Mescid-i Aksa ile ilgili olan Ürdün’ü de daha kararlı bir tepki ortaya koymaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.