FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, Mescid-i Aksa’yı direnişle korumaya çağırdı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Siyonist işgal rejiminin İslamî izleri silmek için Kudüs’e karşı barbar ve vahşi saldırılarını sürdürmeye devam ettiğini belirterek, işgal rejiminin şehri tamamıyla Yahudileştirmek için asli halkı olan Filistinlileri sürgün ettiğini, evlerini yıktığını, mal ve mülklerini de talan ettiğini ifade etti.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Mescid-i Aksa’nın yakılışının yıldönümüyle ilgili olarak bugün (21 Ağustos Cumartesi) yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Hamas şunları ifade etti: “Mescid-i Aksa’nın 21 Ağustos 1969 yılında Michael Rohan adlı Siyonist tarafından yakılmasının üzerinden 41 geçmesine rağmen, Mescid-i Aksa’nın yakılma girişimi dinlere, mukaddesata ve insanlık değerlerine yapılmış bir saldırı olarak anılmaya devam edecektir”.

Hamas daha sonra şöyle dedi: “Bu cinayet, gaspçı işgalcilerin zihinlerinde mukaddes İslamî mekânları değiştirmek ve halkı yurdundan ederek bölgeyi tamamıyla Yahudileştirmekten başka bir planın olmadığını gösteriyor”.

Hamas, yaptığı açıklamanın devamında şunun da altını çizdi: “Kudüs bizim akidemizin bir parçasıdır. Onun hedef alınması, İslam’ın, Müslümanların ve dünyadaki özgür insanların hedef alınması anlamına geliyor. Mescid-i Aksa ve Kudüs’ü Siyonistlerin kirli planlarından korumak için Filistin halkıyla İslam ümmeti her türlü fedakârlığı gösterecektir”.

Hamas yaptığı açıklamada ayrıca, işgal rejiminin şehirden çıkarmak için kendilerine her türlü zulmü meşru görmesine, evlerini yıkmasına ve topraklarını gasp etmesine rağmen, Kudüs’ü korumak için nöbet tutan, direnen, çıplak göğüsleriyle Mescid-i Aksa’ya kalkan olan, gaspçıların baskınlarını engelleyen Kudüs halkını takdir ettiklerini ifade etti.

Açıklamada, hayatını Mescid-i Aksa’ya adayan, Siyonist tuzaklara karşı mücadele eden ve şu anda zindanda olan Mescid-i Aksa muhafızı Şeyh Raid Salah’a da selam gönderdikleri ifade edildi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.