İslami Davet

Hamas: Meşruluğunu yitiren Abbas, Filistin halkını temsil etmiyor

20 Eylül 2012 12:35

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın meşruluğunu üç yıldan beri yitirdiğinden Filistin halkını temsil etmediğini belirtti.

Hamas hareketi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri bugün (19 Eylül Çarşamba) yaptığı basın açıklamasında, “Filistin sahası ancak tevafukla idare edilebilir. Uzlaşı yerine birinin diğer tarafa kendini zorla kabul ettirme çabası kabul edilemez” dedi.

Filistin’in tek bir merci tarafından temsil edilmesi gerektiği iddiasıyla Fetih hareketiyle onun başında bulunan Mahmud Abbas’ın Hamas hareketini ve hükümetini siyasi olarak kuşatmasını kınadıklarını belirten Hamas sözcüsü Ebu Zuhri, bu girişimlerin Fetih hareketinin niyetini ve başarısızlığını, kesin olan kuşatmaya karşı tahriklerinin iç yüzünü ortaya çıkardığını söyledi.

Hamas sözcüsü yaptığı açıklamanın devamında, Fetih hareketinden tutuklamalara son vermesini ve tutuklananları da serbest bırakmasını istedi. Burhum, operasyonlarla atılan adımların kritik adımlar olduğunu belirterek, insan hakları derneklerinden ve ilgili çevrelerden işgal yönetiminin baskılarıyla paralel sürdürülen bu baskı ve tutuklamaların son bulması için Abbas yönetimine baskı yapmalarını talep etti.

Dün akşam (18 Eylül Salı) Hamas hareketinin lider ve mensuplarına karşı geniş çaplı operasyonlar düzenleyen Abbas’a bağlı güçler 60’dan fazla kişiyi tutukladı.

Yukarı Çık