FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas önümüzdeki savaşa hazırlık için tüneller kazıyor

Siyonist işgal rejiminde yayınlanan Yediot Aharanoot gazetesi, İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önümüzdeki dönemde çıkabilecek bir savaşa hazırlık için Gazze sınırı boyunca tüneller kazdığını ve iletişim ağı için de alt yapı oluşturduğunu iddia etti.

Gazete güvenlik kaynaklarına dayanarak internet sitesinde verdiği haberde şunları yazdı: “İsrail yönetimi Hamas’la yeni bir çatışmaya girme ihtimali nedeniyle büyük sıkıntı çekiyor. Ayrıca Filistinli güçlerin yer altında tüneller kazması ve buralardan İsrail hedeflerine yönelik saldırılar yapma ihtimalinin bulunması da liderleri ürkütüyor.”

Gazete devamla, işgal ordusunun Filistinlilerin son zamanlarda tünel kazmaya ağırlık verdiklerini belirterek, Hamas’ın da militanlarına sınır bölgesinde daha fazla tünel kazmaları için talimat verdiğini ifade ettiğini yazdı.

Hamas ile diğer hareketlerin daha önce 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarına sızıp eylem yapmak için bu tünelleri kullandıklarına dikkat çeken gazete, 2006 yılında kaçırılan Siyonist asker Gilat Şalit’in de bir tünel vasıtasıyla kaçırıldığını kaydetti.

Gazze’deki direniş güçlerinin askeri gücüne de değinen gazete, bu güçlerin Tel Aviv’i vurabilecek füzelere sahip olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca Hamas hareketinin şu anda Gazze’de Lübnan’daki Hizbullah hareketi gibi kendine özgü bir iletişim ağı kurmak için de yoğun çaba harcadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (4) içerik yüklenmiştir.