FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas, Ramallah’taki FKÖ Merkez Konsey Toplantısına Neden Katılmayacak?

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Ramallah’ta düzenlenecek FKÖ Merkez Konsey toplantısına katılmayacağını gerekçeleriyle belirterek, konseyin politikalarını ve sorumluluklarını kapsamlı bir şekilde gözden geçirme imkânını bulamayacağı bir atmosferde toplantı yaptığına dikkat çekti.

Hamas Siyasi Birimi üyesi ve hareketin ulusal ilişkiler ofisi başkanı Husam Bedran bugün (13 Ocak Cumartesi) yaptığı basın açıklamasında, konseyin toplanma şartlarının halkın beklentilerine ve yaşanan sürecin gerekliliğine uygun kararlar almasını engelleyeceğini söyledi.

Bedran açıklamasında açık ve gizli Filistinli birçok şahsiyet ve çevreyle görüşüp Merkez Konsey toplantısına iştirak konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını, bu görüşmelerin ardından Ramallah’ta düzenlenecek toplantıya katılmama kararı aldıklarını hatırlattı.

Merkez Konseyi’nin toplantısına iştirak için daveti takdirle karşıladıklarını belirten Hamas hareketi, Filistin ulusal çalışmasının verimli olması için üç hususun göz önünde bulunmasını ön gördüklerini kaydetti:

1.Bu önemli tarihi süreçte bütün Filistinli grupların iştirak edebilmeleri ve Siyonist rejimin baskılarından uzak bir şekilde konseyin gereken kararları alabilmesi için böylesine önemli bir toplantının Filistin dışında yapılması gerekir.

2.Konseyden önce ortak liderlik çerçevesinin toplanıp, Konsey toplantısında ele alınacak konuları masaya yatırması gerekir.

3.Konseyde tarihi sürece yakışacak ve Amerika-İsrail saldırılarına karşı durabilecek kararın alınmasına olanak sağlanması için bütün grupların hazırlık toplantılarına ve çalışma programına iştirak etmesi gerekir.

Filistin halkının birliğini ve aktif güçlerinin de birleşmesini hep arzu ettiklerini hatırlatan Hamas liderlerinden Bedran, Merkez Konsey’den de Filistin davasının geçirdiği sancılı sürece uygun kararlar almasını umut ettiklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.