FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, Ramazan dolayısıyla 100 tutukluyu serbest bıraktı

İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümeti, Ramazan ayı münasebetiyle daha önce güvenlik nedenleriyle tutuklanan 50 Fetih mensubu ile adli vakalarda tutuklanan 50 kişiyi bugün (19 Ağustos Çarşamba) serbest bırakmaya başlayacağını duyurdu.

Tutukluların kaldığı Ensar hapishanesi önünde bir açıklama yapan Filistin hükümeti sözcüsü Tahir en-Nunu, Filistin hükümetinin Meclis Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Bahr’ın yaptığı çağrıya olumlu cevap vermek ve bu ayın 25’inde yapılacak diyalog görüşmelerinin iyi geçmesi için bu anlamlı adımı attığını belirtti.

Serbest bırakılacak Fetih mensubu 50 kişinin Gazze’de Ramallah yönetimi adına çalışmak, bilgi toplamak, topladıkları bilgileri kendisine ulaştırmak için hücreler oluşturmakla suçlandığını belirten Nunu, hükümetin Ramazan öncesi yaptığı bu jestin aslında ilk jest olmadığını daha önce de benzer iyi gösterilerinde bulunduğunu dile getirdi.

Diğer taraftan konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı sözcüsü İhab el-Gasin, Gazze’deki cezaevlerinin bütün insan hakları örgütlerine açık olduğunu, istedikleri zaman gelip buraları ziyaret edebileceklerini söyledi.

İhab el-Gasin, Ramallah’ta bulunan Mısır güvenlik heyetine çağrıda bulunarak Ramallah yönetiminin de benzer bir iyi niyet adımı atıp tutuklu bulunan 1000’den fazla Hamas mensubunu serbest bırakması için baskı yapmasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (35) içerik yüklenmiştir.