FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS seçim sandığına gitmekten asla korkmaz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyelerinden İzzet Reşak, diyalog görüşmelerinin 25 Ağustos’a ertelenmesinin altıncı kongresini yapacak olan Fetih Hareketi’nin talebi üzerine gerçekleştiğini söyledi.

Reşak, Kahire’de yapılan diyalog görüşmelerinin ardından verdiği röportajda, bir sonraki görüşmelerin sadece Hamas ve Fetih hareketleri arasında olmayacağını ve görüşmelere tüm Filistinli grupların davet edileceğini bildirdi.

Uzlaşıya engel olanın anlaşmazlık konusu dosyalarda Fetih Hareketi’nin oldukça katı bir tavır takınması ve hiçbir şekilde esneklik göstermemesi olduğunu kaydeden Reşak, Fetih’in her turda daha önceki turlarda üzerinde anlaşmaya varılan bazı maddelerde geri adım attığını açıkladı.

Diyalog görüşmelerinin her turunda Hamas Hareketi’nin son derece olumlu yaklaştığını dile getiren Reşak, Hamas Hareketi ile aracı Mısır’ın görüşlerinin büyük ölçüde uyuştuğunu söyledi.

Hamas Hareketi’nin Şam’da Hamas liderleriyle bir araya gelen Mısırlı yetkililere çok büyük esneklik gösterdiğini ve üzerinde anlaşma sağlanamayan konularda çeşitli alternatifler sunduğunu açıklayan Reşak, Şam’dan memnuniyetle ayrılan Mısır heyetinin Ramallah’ta görüştüğü Fetih liderlerinden aynı esnekliği göremediğini ve katı bir tavırla karşılaştıklarını bildirdi.

Hamas Hareketi’nin seçimlere hazır olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine Reşak, Hamas’ın seçimlerden hiçbir zaman kaçmadığını fakat Hamas’ın iç bölünmeye son verecek herhangi bir anlaşma sağlanmadan mevcut bölünmüşlük ortamında seçimlere gitmeyeceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Mayıs 2021 (57) içerik yüklenmiştir.