FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS, Şehid Abdülaziz Rantisi’nin belgeselini yaptı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın “Şehitler Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Şam’ın güneyinde bulunan Yermuk Mülteci Kampı’ndaki Arap Kültür Merkezi’nde hareketin şehit liderleriyle ilgili resim sergisi düzenlerken, “Yubna’ya Giden Yol” ismiyle de Prof. Abdülaziz Rantisi ile ilgili bir belgesel film sundu.

El-Aksa Televizyonu’nun hazırladığı belgesel filmde şehit Abdülaziz Rantisi’nin hayat hikâyesi ve mücadelesi anlatılırken, âlim ve komutanların onun cihad ve direnişle geçen hayatıyla ilgili değerlendirmelerine de yer veriliyor.

Hamas’ın liderlerinden Prof. Abdülaziz Rantisi, hareketin kurucusu ve manevi lideri Şeyh Ahmed Yasin’in işgal rejimi tarafından şehit edilmesinden 25 gün sonra 17 Nisan 2004’te oğlu ve iki koruması ile birlikte şehit edilmişti.

Büyük ölçüde televizyonlarda çıkan görüntülere dayanarak ve son derece kıt imkânlarla hazırlanan belgeselin seyirciler tarafından büyük bir coşkuyla izlendiği görüldü.
Yermuk Mülteci Kampı’ndaki HamasHareketi sosyal işler sorumlusu Ebu Bekir Mustafa yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Bunlar bizim yeni nesillerimiz için örnek şahsiyetlerdir. Çocuklarımıza onları tanıtmamız, onların nasıl yaşadıklarını, düşmana karşı nasıl direndiklerini ve bu uğurda ne tür fedakârlıklarda bulunduklarını anlatmamız gerekir”.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.