FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS : Sınırları ve egemenliği olan bir devlet istiyor

Filistin Parlamentosundaki Değişim ve Islah Grubu milletvekillerinden Abdurrahman Zeydan, işgal devleti parlamentosunda milletvekili olan Şaul Mofaz’ın Hamas ile ilişki kurmaktan ve geçici sınırlar içinde bir Filistin devleti kurulmasından bahsetmesinin Kadima Partisi’nin yaşadığı krizi yansıttığını belirterek, Hamas hareketinin kimseden görüşme dilenmediğini ifade etti.

Hamas’ın düşmandan öncelikle Filistin halkının haklarını kabul etmesini istediğini belirten Zeydan bugün (11 Kasım Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mofaz’ın bu önerisi şahsi değil ve öylesine yapılmış bir öneri de değil. Mofaz’ın açıklamaları, Kadima Partisi’nin yaşadığı derin krizi yansıtıyor. Ayrıca bu öneri siyaseti bilmeyen, savunduğu öneriyi kabul ettirebilecek iradeye sahip olmayan ve önerisi ciddi olmadığı için de ciddiye alınmayan bir kişi tarafından yapılmıştır.”

Hamas’ın bahsettiği ateşkes ve devlet fikrinin Mofaz’ın önerdiğinden çok farklı olduğunu belirten Zeydan, Hamas’ın hiçbir zaman sınırları geçici olan bir devletten bahsetmediğini vurgulayarak, “Hamas gerçek sınırları ve vazgeçilemeyecek hakları olan bir devletten bahsediyor ve bütün Filistin toprakları üzerinde egemenliği ve sınırları belli olan bir devletin kurulmasını istiyor. Hamas, Filistin toprakları üzerindeki Siyonist işgal devletinin varlığını ise zaten kabul etmiyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.