FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS siyonist rejime göre üstünlüğünü kanıtladı

Siyonist medya, İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’a bağlı mücahitlerin geçen Cuma günü işgal ordusuna karşı yaptığı operasyonda, işgal ordusunun en eğitimli ve en donanımlı birliği olan Golani Taburundan iki askeri öldürmesi ve 5 askeri de yaralamasına geniş yer vererek, Hamas’ın bu eylemle stratejik olarak işgal ordusundan üstün olduğunu ispatladığı yorumunda bulundu.

Operasyona geniş yer veren İsrail el-Yevm gazetesi dünkü (31 Mart Çarşamba) sayısında yaptığı yorumda şunları yazdı: “Ehemmiyeti açısından Han Yunus operasyonu Şalit’in esir alınması operasyonuna çok benziyor. O zaman da Filistinli direnişçiler sınırı geçmiş, Şalit’i esir alıp Gazze’ye geri dönmüştüler. Dört sene önce Filistin direniş gruplarından oluşan bir birlik Gazze sınırını geçip İsrail ordusunun içine dalmış ve askerlerle şiddetli bir çatışmaya girdikten sonra Şalit’i esir alıp Gazze’ye geri dönmüştü. Bizim ağır bedeller ödediğimiz ve ödemeye de devam ettiğimiz bu uğursuz olay (Şalit’i esir alma operasyonu) temel bir gerçeği yansıtıyor. Hamas liderleri İsrail’e karşı koymayı kafalarına koymuşlar. Ona karşı nasıl muamele edeceklerini de gayet iyi biliyorlar. Bundan daha önemlisi ise Hamas’a bağlı askeri komutanların artık İsrail için kronik bir baş ağrısı nedeni haline gelmeleridir. Bunlar, krizlere neden oluyorlar ve İsrail’in başını da fazlasıyla ağrıtıyorlar.”

Neticede olup bitenlerin çok ağır ve acı olduğunu ve bundan ders alınması gerektiğini belirten gazete, yorumun devamında şu satırlara yer verdi: “Hamas sınırlı imkânlarına rağmen bu eylemde İsrail’e galip gelmeyi başarmıştır. Daha önemlisi, Hamas artık öncesine göre daha da güçlüdür. Bu da olası gelişmelerden etkilenmememiz ve yaşadığımız şehirlere yağmur gibi yağan Hamas füzelerini bir daha görmememiz için daha dikkatli olmamızı ve dersler çıkarmamızı zorunlu kılıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.