FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas Sözcülerinden Sami Ebu Zuhri: ABD’nin Planını Reddediyoruz!

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, ABD’nin Yüzyılın Anlaşması planının; İsrail’i bölgede meşrulaştırmayı, Arap ülkeleriyle normalleşmesini ve Filistin davasının tasfiyesini amaçladığını belirtti.

Ebu Zuhri, “ABD ve İsrail, Yüzyılın Anlaşması planıyla Arap ülkelerinin İsrail’le normalleşmesini sağlamaya ve İsrail’i bölgede temel meşru bir oluşum haline getirmeye çalışıyor.” dedi.

Yüzyılın Anlaşması planının Filistin davasıyla ilgili olmaktan çok bölgesel bir plan olduğunu söyleyen Ebu Zuhri, “ABD ve İsrail, İsrail’in bölge ülkeleriyle ilişkilerinin normalleşmesini ve İran gibi diğer kesimlerle mücadelede makbul ve tabii bir taraf olmasını istiyor. Bizim gerçek düşmanımız İsrail. Buradan hareketle işgalcileri bölgede temel taraflardan biri haline getirmeye çalışan bu planı reddediyoruz.” diye konuştu.

Planın ayrıca Kudüs ve mülteciler dosyasının kapatılarak Filistin davasının tasfiye edilmesini, nihai olarak ortadan kalkmasını amaçladığını belirten Ebu Zuhri, “ABD’nin bu planının özü, Filistin devletini Gazze ile sınırlandırmak. Batı Şeria’daki halkın haklarını yok saymak.” ifadelerini kullandı.

Ebu Zuhri, “Biz bu davanın sahipleriyiz. Bu dava işgalden kurtulma davası, şu aşamada Gazze’de ya da başka bir yerde devlet kurmak değil. Filistin özgürlüğüne kavuştuğunda devleti nasıl kuracağımızı biz seçeriz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.