FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas sözcüsü: Fetih Hareketi’nin tepeden bakan tavrı kabul edilemez

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Fetih Hareketi’nin muhatabına tepeden bakan bir dil kullanmasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, Fetih Hareketi’nden uzlaşı anlaşmasından işine gelenleri seçme politikasından vazgeçmesini istedi.

Sami Ebu Zuhri, dün (17 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride, Fetih Merkez Kurulu üyesi Muhammed İştiyye’nin açıklamaları eleştirildi. İştiyye, “Hamas, uzlaşı anlaşmasını uygulamalı. Hamas’ın uzlaşı konusunda Ağustos’un 14’üne kadar süresi var ve bu son şansı” şeklinde konuşmuştu.

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri, uzlaşıyı gerçekleştirmenin yolunun Fetih’in keyfine göre seçtiği maddeleri uygulamak değil anlaşmanın imzalandığı gibi uygulanması olduğuna işaret ederek, 14 Ağustos tarihinin uzlaşı dosyalarının tümünün tamamlanması için daha önce belirlenen tarih olduğunu söyledi.

Fetih Hareketi’nin bugüne kadar özellikle özgürlükler ve Filistin Kurtuluş Örgütü dosyalarıyla ilgili yapması gerekenleri yapmadığını bildiren Ebu Zuhri, Fetih Hareketi’nin üzerine düşeni yerine getirmemesi halinde 14 Ağustos tarihinin hiçbir anlamı kalmayacağını ifade etti.

Hamas sözcüsü, Fetih Hareketi’ni işgalciyle barışa bel bağlamak yerine Filistin uzlaşısını sağlamak için çalışmaya davet etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.