FilistinHaberlerOrtadoğuSuriye

Hamas, Suriye’deki mülteci kamplarının çatışmalardan uzak tutulmasını istedi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Suriye’de devam eden savaşta Halep’teki Handerat mülteci kampında yaşanan çatışmaları ve ülkedeki Filistinli mülteci kampların kuşatılmasını, sürekli saldırılara ve bombardımana maruz kalmasını kınadı.

Dünkü çatışmalarla ilgili olarak basın açıklaması yapan Hamas “Halep’in kuzeyine düşen Handerat mülteci kampında dün meydana gelen çatışmada birçok kişi şehit oldu ve yaralandı. Kampa karşı sürdürülen ambargo, saldırı ve baskınlar burada günlük temel ihtiyaçların tükenmesine ve buna bağlı olarak da büyük bir insanlık dramının yaşanmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

Hamas yayınladığı açıklamada ayrıca şunları belirtti: “Bu kanlı olayların ardından Filistinlilerin Suriye’deki çatışmalardan uzak tutulması ve kanlı olaylara çekilmemesi çağrımızı yineliyoruz. Mülteci kamplarıyla, kamplarda kalan Filistinliler Suriye’deki krizde taraf değildirler. Suriyelilerden de kampları ve kamplardaki insanların durumunu nazarı itibara almalarını istiyoruz.”

Handerat Mülteci kampı birkaç haftadır gördüğü saldırıların ardından adeta hayalet bir kamp haline geldi. Kuşatma, çatışma ve saldırılar birçok insanın başka kamplara kaçmasına neden oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.