FilistinHaberlerOrtadoğuSuriye

Hamas, Suriye’ye saldırı söylemlerine sert tepki gösterdi

Hamas liderlerinden Eymen Taha, Suriye’ye yapılacak bir saldırının tüm bölgeyi ateşe atacağını ve herkes için ağır sonuçlar doğuracağını belirtti.

Hamas liderlerinden Eymen Taha, Facebook’taki kişisel sayfası aracılığıyla yaptığı açıklamada Amerika liderliğindeki koalisyonun Suriye’ye yapması beklenen muhtemel saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Taha, “Arzu ve hevesler şiddetlendiği, çıkarların dairesi genişlediği zaman aklın sesi işitilmez olur. Suriye yönetimine kini olan devletler ve taraflar, son anın beklentisi içindeler ve ABD müdahalesinin kurtuluş yolu olduğuna inanıyorlar; ancak bunun herkese ağır bedeller ödetecek belalarını ve musibetlerini dikkate almıyorlar” dedi.

Eymen Taha, Yapılacak bir dış saldırı ile Suriye yönetiminin belki çökebileceğini; ancak Suriye tarihinin ve medeniyetinin asla çökmeyeceğini belirterek Irak ve Libya’da da yönetimlerin çöktüğünü ve bunların yerini emperyalistlerin, kaosun ve kanın aldığını belirterek buralardaki kanın bir an önce durması gerektiğini söyledi.

“Gerçeklerin zamanı geldi, keşke bu şartlarda aklın sesi, menfaatlere galip gelebilseydi. Allah Suriye’yi korusun, Suriye her zaman kalplerde yer alacak” diyen Eymen Taha, ABD müdahalesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “Obama, Irak’taki gibi uzun süreli bir müdahale istemiyor, atılacak her adımdan önce dikkate alınması gereken çekinceler var. Petrol akışının sürmesi ve İsrail’in güvenliği, bu çekinceler arasında yer alıyor.”

Amerika’nın Suriye’ye saldırı için Körfez ülkelerinin desteğini aldığını belirten Eymen Taha, Amerika’nın uzun süreli bir saldırı yapmayacağını ifade ederek Suriyeli muhaliflere de mesaj verdiğini söyledi.

Suriye saldırısından sonra sıranın diğer Arap rejimlerine geleceğini öne süren Taha, Arap rejimlerinin tarihten ve yaşananlardan ibret almayarak sıranın kendilerine geleceğini görmediğini belirtti ve Amerika’nın şartlar gerektirdiğinde kendisine en çok hizmet eden en yakın müttefiklerini bile çıkarlarına kurban etmekten çekinmediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.