FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS teşkilatı bir bütündür, tavırları birdir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal, esir değişimiyle ilgili anlaşmanın önünde hâlâ engeller olduğunu ve bunların aşılmasını beklediklerini belirterek, Siyonist işgal yönetiminin Hamas’ın taleplerini yerine getirmesinin şart olduğunu ifade etti.

Meşal, İran’ın başkenti Tahran’da dün (15 Aralık Salı) yaptığı basın toplantısında şöyle dedi: “Esir değişimiyle ilgili Hamas’ın önerdiği bazı şartlar Siyonist işgal yönetimi tarafından reddediliyor. Hamas ise taleplerinde ısrar ederek yerine getirilmesini bekliyor.”

İşgal yönetimi Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in “Hamas’ın içerdeki liderleri esir değişimi isterken, dışarıdaki liderleri değişik nedenlerden ötürü istemiyor” iddiasına da değinen Meşal, “Peres’in iddia ettiğinin aksine Hamas hareketi içerdeki ve dışarıdaki lider ve teşkilatlarıyla bir bütündür, tutum ve tavrı da birdir” dedi.

Başkanlık seçimiyle meclis seçimleri konusunda Filistin kanunlarına aykırı bir uygulamayı kabul etmeyeceklerini belirten Meşal, Filistin Meclisinin seçimlere kadar görevinde olacağını, hiç kimsenin de meclise alternatif olma gibi bir hava içine girmemesi gerektiğini dile getirdi.

Filistin içi diyaloğa da değinen Meşal bu konuda da şunları söyledi: “Hamas hareketi Filistin halkını kurtarmak için ulusal bir program dâhilinde herkese elini uzatmaya devam ediyor. Kapsamlı bir program için diğer Filistinli gruplarla görüşme ve istişarelerini de sürdürüyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.