AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: Tunus halkının tercihlerine saygı duyuyoruz

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Hamas Hareketi’nin Tunus halkının iradesine ve tercihlerine saygı duyduğunu söyledi.

Ebu Zuhri, dün (15 Ocak Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tunus halkının özgür iradesine ve tercihlerine saygı duyuyor ve Tunus halkının yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz” dedi.

Hamas sözcüsü, Filistin halkının dilediği yönetimi özgür iradesiyle, dış müdahalelerden uzak bir şekilde ve demokratik yollarla belirleme hakkına sahip olduğunun altını çizdi.

Öte yandan, Fetih Hareketi’nin kontrolündeki Filistin Kurtuluş Örgütü, Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin devrilmesini öven ve Tunus halkının eşi görülmemiş bir cesaret örneği ortaya koyduğunu söyleyen bildiriyle ilgisi olmadığını söyledi.

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Ahmed Abdurrahman, FKÖ Yürütme Kurulu’nun dün ve bugün herhangi bir toplantı yapmadığını ve Tunus’daki durumla ilgili bir bildiri yayınlamadığını kaydetti.

FKÖ Yürütme Kurulu imzasıyla dün (15 Ocak Cumartesi) basın-yayın organlarınca yayınlanan bildiride, Tunus halkının yolsuzluğa ve özgürlüklerin bastırılmasına karşı intifadasına işaret edilerek, bu intifadanın halkların kendi geleceğini belirleme ve demokratik tercihini yapma yolunda sahip olduğu enerjiyi gösterdiğine dikkat çekilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.