FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS ulusal uzlaşı için hazırdır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halid Meşal, Filistin içi barışın sağlanmasının Arapların samimiyetle Filistinli grupları kucaklamaları ve bu grupların daha önce anlaşma sağladıkları maddelere saygı göstermeleriyle mümkün olacağını belirterek, Arapların izzetine düşkün olanların başında Filistin halkının geldiğini ifade etti.

Suriye’nin başkenti Şam’da şehit Mahmud Mebhuh için kurulan taziye çadırında kapanış konuşmasını yapan Hamas Siyasi Birimi Başkanı Meşal, “Şehitler bize birlik olma mesajını veriyorlar. Barış için gideceğiz. Barış için her şeyi ortaya koyacağız. Bu bir sözdür” dedi.

Halid Meşal özelde Mısır genelde ise Arap liderlerine seslenerek şöyle dedi: “Buradaki şehitlerin minberinden Mısırlı kardeşlerime sesleniyorum. Filistin halkı Araplara en düşkün, en merhametli olan halktır. Arapların çıkarını en fazla isteyen ve Arapların onurunu önemseyen insanlardır. Filistinliler ümmet için sadece hayır ve güzellik istiyor. Filistinliler hiçbir zaman diğer Araplarla boy ölçüşmüyor. Arapların ve Müslümanların iyiliğini takdir ediyoruz. Ümmetin kucağındadır başlarımız. Hiç kimseyle rekabet etmiyoruz ve boy ölçüşmüyoruz”.

Araplar bizi samimiyetle kucaklamalı, diyen Meşal şöyle devam etti: “Bizi Kahire’de dilediğiniz Araplarla bir araya getiriniz. O zaman gerçek barışı göreceksiniz. En basit ifadeyle yol budur. Mısırlı kardeşlerimize vereceğimiz cevabımız da budur”.

Meşal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce ittifak ettiğimiz şeylere saygı gösterin. Daha önce ittifak ettiğimiz maddeler üzerinde anlaşmaya ve imza atmaya hazırız. Bunu gerçekleştirirseniz üstünlük sizin, ecir de sizin olacaktır inşallah”.

Siyonistlerin Filistinlilere alternatif vatan önermelerine de değinen Meşal şöyle devam etti: “Ürdün’deki halkımız müsterih olsun. Filistinliler hiçbir zaman alternatif vatan edinme arayışı içinde olmamıştır. Netanyahu’nun son açıklamalarıyla Ürdün’de hassasiyetin arttığını biliyorum. Ürdün, güven ve huzurunun işgale karşı direnen güçlerle barış içinde olmasına bağlı olduğunu anlaması gerekir”.

Ürdün’ün işgale karşı direnenlerden değil, düşmanla anlamsız görüşmeler sürdürenlerden korkması gerektiğini ifade eden Meşal, “Direnenler hiçbir zaman bir toprağı başka bir toprakla değiştirmez. Ürdün kalbimizdedir. Ürdün Ürdün’dür, Filistin de Filistin. Netanyahu’dan ne Filistin’e ne Ürdün’e, ne Hamas’a ve ne de Fetih’e bir hayır gelir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.