FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS ulusal uzlaşıyı ciddi olarak istiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Hamas’ın ulusal uzlaşıyı sağlama ve Filistin’de yaşanan bölünmüşlük haline son verme kararlılığını bir kez daha yineledi.

Hamas’ın ulusal uyumun sağlanması için birçok öneride bulunduğuna işaret eden Ebu Zuhri, “Bu konuda birçok delil ve belge mevcuttur” dedi.

Ebu Zuhri, dün (2 Ocak Cumartesi) El-Aksa Televizyonu’na yaptığı açıklamada, Hamas’ın ulusal uzlaşı hedefinden ayrılmadığını vurgulayarak şöyle konuştu: “Hamas içi boş sloganlar atmıyor. Biz ciddi olarak uzlaşı istiyoruz. Fetih içindeki samimi insanları harekete geçmeye ve Başbakan İsmail Heniyye’nin önerisini kabul etmeye davet ediyoruz.”

Hamas Hareketinin hiç kimsenin diktelerine boyun eğmediğini bildiren Ebu Zuhri, Hamas’ın Filistin halkının çıkarlarına boyun eğdiğini ve Filistin halkının yararına olacak ve hayallerini gerçekleştirecek şeyler için çalıştığını söyledi.

Hamas Hareketi sözcüsü, ulusal uzlaşının başarılı olması için yeni bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade ederek, “Ortada müzakere seçeneğinin başarısızlığı ile ilgili siyasi gelişmeler ve tek bir grubun Filistin siyasi kararını tekelinde bulundurması durumu var” dedi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin Parlamentosu’nun Gazze’deki binasının Siyonist savaş uçaklarınca bombalanmasının birinci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Fetih Hareketi’ni Hamas ve Fetih’in üzerinde anlaşacağı yeni düzenlemelere göre ulusal uzlaşı taslağını imzalamaya davet ederek “Gelin, yeni ve belirli düzenlemeler çerçevesinde ulusal uzlaşı anlaşmasına Mısır’ın başkentinde imza atalım” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Şubat 2024 (33) içerik yüklenmiştir.