FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS uzlaşı istiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın üst düzey bir yetkilisi, Mısır Hükümeti’nin aracılık yaptığı ulusal uzlaşı çabalarıyla ilgili herhangi bir yeni düzenlemenin olmadığını söyledi.

Yetkili, sorunun temelinde Hamas Hareketi’nin görüşü alınmadan tasarıya sonradan eklenen maddelerin yattığını belirtti.

Hamas Hareketi sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, bugün (6 Aralık Pazar) basına yaptığı açıklamada Hamas Hareketi ve Ulusal Uzlaşı ve Diyalog Komitesi arasında uzlaşıyla ilgili çabaları yeniden diriltmek amacıyla yapılan görüşme hakkında bilgi verdi.

“Şu ana kadar Filistin ulusal uzlaşısıyla ilgili yeni bir gelişme yok. Bize herhangi bir düzenleme hakkında bilgi ulaşmadı” diyen Ebu Zuhri, Hamas ve Mısırlı yetkililer arasında iletişimin devam ettiğini, Hamas ve Diyalog Komitesi arasında görüşmelerin yapıldığını, bu görüşmelerde Hamas’ın uzlaşı arzusunun vurgulandığını ve sorunun tasarıya sonradan eklenen bazı maddelerden kaynaklandığının belirtildiğini söyledi.

Ulusal Uzlaşı ve Diyalog Komitesi üyesi Hasan Abdo, Ramallah’ta gazetecilere yaptığı açıklamada, komitenin Mısır Hükümeti’nden istişarelerin yeniden başlaması için davet aldığını ve ulusal uzlaşı çabalarını yeniden hareketlendirerek Filistin’deki bölünmüşlüğe son vermek istediğini bildirmişti.

Hasan Abdo, komitenin ayrıca bugün Fetih ve Hamas yetkilileriyle aradaki soğukluğu gidermek için ayrı ayrı görüşmeler yaptığını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.