FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas uzlaşının uygulanmasıyla ilgili her adıma olumlu yaklaşacaktır

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Salah El-Berdevil, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Doha Anlaşması uyarınca birlik hükümetinin kurulması için istişarelere başlandığı yönündeki açıklamasını değerlendirerek, konuyla ilgili herhangi bir istişare yapılmadığını söyledi.

Salah El-Berdevil, bununla birlikte Hamas Hareketi’nin uzlaşıyla ilgili dosyaların eş zamanlı hayata geçirilmesi için atılacak her türlü adıma olumlu yaklaşacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan El-Berdevil, “Abbas’ın istişarelerle ilgili açıklaması bizim için sürpriz oldu. Çünkü bize resmi bir bildirimde bulunulmadı. Hamas ile bu konuda istişare edilmedi” dedi.

Hamas lideri, uzlaşının tüm maddeleriyle ve eş zamanlı olarak uygulanmasının Hamas için stratejik bir hedef olduğunu ifade etti.

Uzlaşı olmadan taraflardan herhangi birinin tek taraflı hareket etmesinin ve karar almasının doğru olmadığını belirten El-Berdevil, “Abbas’ın amacı uzlaşının uygulanması ve yol haritasının belirlenmesi için Hamas ile görüşmelere başlanacağının ilanı ise Hamas bu adıma olumlu yaklaşacaktır” dedi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, ulusal birlik hükümetinin teşkili için istişarelere başlama kararı aldığını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.