FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas ve Fetih liderleri yarın görüşme yapılacak

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin İstihbaratı eski genel müdürü Emin El-Hindi’nin vefatı nedeniyle Gazze Şeridi’ne taziyeye gelen Fetih heyetine uzlaşıyla ilgili konuları konuşmak üzere Hamas liderleriyle görüşme çağrısında bulundu.

Dün akşam (19 Ağustos Perşembe) geç saatlerde Gazze kentinde Emin El-Hindi’nin ailesine taziye ziyaretinde bulunan Heniyye, “Taziye bittikten sonra oturup uzlaşı üzerine konuşmak istiyoruz. Biz olanları kabul etmiyoruz. Hamas, Fetih’i yok saymıyor. Aramızda karşılıklı saygı ve siyasi ortaklığa dayalı bir ilişki olmalı” dedi.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi ve örgütlenme sorumlusu Zekeriyya El-Ağa ve Fetih Merkez Komitesi üyesi Abdullah El-İfrenci ile bir araya gelen Heniyye, “Gelin, üzerinde anlaşıp imza atacağımız noktaları konuşalım. Biz olanları kabul etmiyoruz. Fakat eksik bir belge üzerine uzlaşı bina etmemiz çok zor. Daha önceki deneyimleri tekrarlamak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Ulusal zorunluluk olduğu için gerçek bir uzlaşı istediklerini dile getiren Heniyye, uzlaşının Filistin halkını topraklarını kurtarmaya götürecek sağlam temeller üzerine kurulu olması gerektiğine işaret etti.

Fetih Merkez Komitesi üyesi Abdullah El-İfrenci ise, Hamas liderlerinin taziye evini ziyaretlerinin iyi bir adım olduğunu ifade ederek, “İnşaallah uzlaşı yolunda başka adımlar da atılır” dedi.

Taziye ziyaretinde Heniyye’ye Başbakan Yardımcısı Ziyad Ez-Zaza, İçişleri Bakanı Fethi Hammad, Başbakanlık Genel Sekreteri Muhammed Avad, Adalet Bakanı Muhammed Ferec El-Gul, Çalışma Bakanı Ahmed El-Kurd, Vakıflar Bakanı Talib Ebu Şa’r, İskan Bakanı Yusuf El-Mensi ve Hamas liderleri Halil El-Hayye ve Eymen Taha katıldı.

Öte yandan, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi Sahr Bisisu, Fetih Hareketi’nin Heniyye’nin görüşme çağrısına olumlu cevap verdiğini söyledi.

Bisisu, verdiği demeçte, Hamas ve Fetih liderleri arasında görüşmenin yarın gerçekleşeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.