FilistinHaberlerLübnanOrtadoğu

HAMAS ve Fetih yetkilileri Beyrut’ta görüştü

Hamas Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan ile Fetih Parlamento Grubu Başkanı Azzam El-Ahmed Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bir araya geldi.

14 Temmuz Çarşamba akşamı gerçekleşen görüşmeye her iki hareketten başka isimlerin de katıldığı bildirildi.

Görüşmede Filistin’deki son gelişmeler, müzakerelerin geldiği nokta, Filistin uzlaşısı ve Lübnan’daki Filistinli mültecilerin durumunun ele alındığı ifade edildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynağın verdiği bildiğe göre görüşmede Hamas, şekli bir ortaklığa değil gerçek bir ortaklığa dayalı uzlaşı isteğini yineledi ve Filistinli gruplar arasında bir anlaşmayla bunun netleştirilmesini talep etti.

Görüşmede, Hamas’ın uzlaşı için elinden geleni yaptığını belirttiği ve artık uzlaşıyı engelleyen Amerika’nın baskılarına boyun eğilmemesi gerektiğini söylediği bildirildi.

Düşmanla yapılan barış görüşmeleri konusunda ise Hamas’ın bu görüşmelere son verilmesi ve halkın tercihi olan direnişe dönülmesi çağrısında bulunduğu ifade edildi.

Filistinli kaynağın bildirdiğine göre, Hamas temsilcisi Lübnan’daki Filistinli mültecilerin haklarının korunması ve sosyal durumlarının iyileştirilmesi için diğer Filistinli gruplarla ortak hareket etmeye hazır olduklarını söyledi.

Görüşme Amerikan Yönetimi’nin Fetih’e doğrudan müzakerelere başlaması için baskı yaptığı ve Fetih içerisinde tek çıkar yolun uzlaşının sağlanması olduğu yönünde kanaat oluşmaya başladığı dönemde gerçekleşti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.