FilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas ve Filistin hükümeti Fetih’in Gazze’de etkinlik yapmasına izin verdi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın bugün Gazze’deki Fetih liderleriyle bir toplantı yaparak, Fetih’in Gazze’de kuruluş yıldönümü kutlama talebini görüştüğü belirtildi.

Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri dün (30 Aralık Pazartesi) düzenlediği basın toplantısında, yapılan görüşmede Hamas hareketinin Fetih liderlerine Hamas hareketiyle İsmail Heniyye başkanlığındaki Filistin hükümetinin Fetih’in ilgili hükümet organlarıyla koordineli çalışması kaydıyla Gazze’de kuruluş yıldönümü etkinlikleri düzenlemesine olumlu yaklaştıklarını ilettiğini söyledi.

Ebu Zuhri yaptığı açıklamada, toplantıda ayrıca hareketin kuruluş etkinliklerinin başladığına dair meşalenin de yarın yakılmasına karar verildiğini ifade etti.

Ebu Zuhri kararla ilgili yaptığı açıklamanın devamında, Batı Yaka’da Hamas’ın karşılaştığı bütün sıkıntı ve baskılara rağmen Hamas ile hükümetin olumlu karar vermesinin, hükümetin Gazze’de daha geniş bir özgürlük ortamı oluşturma ve siyasi çalışma alanını açma arzusunu yansıttığını kaydetti.
Hamas, Gazze’de bütün hareketlerin çalışmalarına zemin hazırlarken, hareketin mensupları Batı Yaka’da her türlü zulme, baskı ve işkenceye tabi tutuluyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.