FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS: Zafere ulaşmanın tek yolu direniştir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin toprakları üzerinde Siyonist bir devletin kurulmasının en değerli toprak parçasını kaybeden Filistin halkıyla İslam ümmetine karşı işlenmiş en büyük cinayet olduğunu belirtti.

Hamas, Filistin halkının sahip olmuş olduğu irade, azim, kararlılık ve fedakârlık kimliğini, toprağını savunma hakkını ve ilkelerini korumayı, direniş seçeneğine yapışmayı, düşmanı püskürtmeyi ve Gazze’den çıkarmayı, düşmanın yayılma emellerini frenlemeyi başardığını ifade etti.

Hamas Hareketi büyük felaketin 62. yıldönümü münasebetiyle bugün (15 Mayıs Cumartesi) yazılı bir açıklama yaptı. Hamas şunları ifade etti: “Filistin halkının Nekbe’nin yıldönümünde duyduğu acılar o günle sınırlı değildir. Tersine o günden sonra düşman Filistin halkına karşı her türlü saldırıyı sürdürmüş Kefer Kasım ve Deyr Yasin, Sabra Şatilla ve Cenin katliamları gibi birçok katliamı gerçekleştirmiştir. Direniş seçeneğini tercih eden Filistin halkına karşı katliamlarını hâlâ sürdürmektedir. Terör devleti bu katliamlarla Filistin halkının direniş seçeneğini bırakmasını ve başta dönüş hakkı olmak üzere bütün haklardan vazgeçmesini istiyor”.

Hamas Hareketi açıklamasında daha sonra şöyle dedi: “Hamas Hareketi Allah’a ve Filistin halkına verdiği sözü tutmaya, sabit hakkını savunmaya, toprağını özgürleştirmek ve düşmanı bu topraklardan çıkarmak için başlattığı yolu tamamlamaya kararlıdır. Hedefinden şaşmayacak, düşmanlarla onların uzantılarının komplo ve tuzakları Hamas’ı engellemeyecektir. Filistin halkıyla birlikte Allah’a bağlı olmaya ve Filistin, Kudüs, Mescidi Aksa ve diğer mukaddes mekânlar için en değerli varlığını vermeye devam edecektir. Mücahitlerin çabası ve kahraman Filistin halkının direnişiyle zaferi kazanacağız inşallah”.

Açıklamanın devamında Hamas özetle şunları ifade etti: “Mültecilerin zorla çıkarıldıkları köy, kasaba ve şehirlerine tekrar geri dönüş hakkı pazarlık konusu yapılamaz ve zamanın geçmesiyle düşmez. Bu bireysel, toplumsal, tabii ve şer’î bir haktır. Bu hak işgal bitse de bitmeyecek, zaman aşımına uğramayacak, başka bir vatan onun yerini dolduramayacak ve hiçbir anlaşma veya sözleşme bu hakkı ortadan kaldıramayacaktır”.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (26) içerik yüklenmiştir.