AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Hamas’a yönelik eleştirilerin sebebi Mısır’daki siyasi çekişmelerdir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, Gazze Şeridi’nin Mısır’ın doğu kapısı olduğunu belirterek, Filistin davasının Mısır’ın ilgi alanlarının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Mısır’ın Filistin davasına verdiği desteğe ve tüm dünyaya taşımasına övgüde bulunan Ebu Merzuk, Filistin uzlaşısının birkaç ay içinde gerçekleşeceğini ifade etti.

Filistin Direnişine Katılan Arap Cephesi’nin dün akşam (22 Ocak Salı) Kahire’de Mısırlı Gazeteciler Sendikası’nda düzenlediği “Filistinliler Mısır’da ne zamana kadar kalacak?” konulu panelde konuşan Ebu Merzuk, panelin konusunu eleştirerek, “Panele katılım davetini alıp konusunu okuyunca kendi kendime “Mısır’da kaç Filistinli var ki bu soruyu soralım?” dedim” şeklinde konuştu.

Ürdün’de üç buçuk milyon Filistinli mülteci, Suudi Arabistan’da üç yüz bin Filistinli mülteci ve Suriye’de 67 bin Filistinli mülteci varken Mısır’da sadece 54 bin Filistinli mülteci olduğunu söyleyen Ebu Merzuk, Hamas Hareketi’nin devrim sırasında Mısır cezaevlerinin kapılarını açtığı ve elektrik krizine yol açtığı şeklindeki ithamları da reddetti.

Ebu Merzuk, Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı olmasının ardından Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki ilişkilerde yaşanan gelişmeye yöneltilen eleştirileri de kınayarak, bunun Mısır’daki iç siyasi çekişmelerden kaynaklandığını ve kendileriyle bir ilgisi olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.