FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ı suçlayarak kendilerini temize çıkaramazlar

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Fetih liderlerinden bazılarıyla Ramallah Yönetimi’nden bazı şahısların Hamas Hareketi’ni Goldstone Raporu’nu fazla abartmak ve eleştiri sınırını aşmakla suçlamasının meydana gelen skandaldan sonra sorumluluktan kaçma teşebbüsünden başka bir şey olmadığını belirtti.

Dr. Ebu Zuhri, dün akşam (09 Ekim Cuma) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Hamas Hareketi’ni ilişkileri germek ve olayları kendi propagandası için kullanmakla suçlayanlar, aslında imza attıkları skandalı örtmek ve olayı unutturmak için Hamas’a saldırıyorlar”.

Ebu Zuhri, “Hamas, Ramallah’ın rapora ilişkin takındığı tutumu eleştiren onlarca kesimden sadece biridir. Uluslararası şahsiyetlerden Richard Falk şok olduğunu ve hayal kırıklığı yaşadığını söylüyorsa, acaba bu da Hamas’tan mı kaynaklanıyor? Onlar da mı Hamas’a mensuplar?” diye sordu.

Hamas sözcüsü daha sonra şöyle konuştu: “Uluslararası bir raporu destekleyerek Filistin halkının hakkını korumayan bir yönetim, Filistin halkının dönüş hakkı, Kudüs ve diğer hakları koruyabilir mi? Bizimle Fetih arasında görüşmeler başlasa da bu onların hatasını kesinlikle silmeyecektir. Fetih ve Ramallah Yönetimi’nden bazı şahısların olup bitenin bir hata olduğunu söylemeleri hatayı kabullenmek ve özür dileme anlamına gelmiyor. Ramallah Yönetimi bu ifadelerle aslında sorumluluktan kaçıyor”.
Ebu Zuhri, “Onlar, eleştiri yöneltenleri hata ettiklerini söyleyerek susturmak istiyorlar. Hakikatte olup biten sadece bir hata değil, büyük bir ihanettir. Bu ihanet, ancak özürle ve buna imza atanların yargılanmasıyla ortadan kalkar” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.