FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ı yönetimden düşürme planı başarısız olacak

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Dr. Mahmud Zehhar, Filistin iç barışı dosyasının hâlâ kapalı olduğunu ve hazırladığı taslakta düzenleme yapmaya yanaşmayan Mısır’ın tavrını sürdürdüğünü belirterek, Arap ülkelerinin de iç barışın sağlanması için çağrıda bulunmakla yetindiklerini ifade etti.

Zehhar, El-Qudsu’l-Arabi’nin kendisiyle yaptığı ve bugün (30 Nisan Cuma) yayınladığı röportajda Libya’nın Sirte kentinde yapılan zirveye birçok Arap liderinin katılmamasının Filistin iç barışının önünde büyük bir engel teşkil eden iç bölünmenin ortadan kaldırılamamasına neden olduğunu ifade etti.

Gazze’deki Hamas yönetiminin düşürülmesi için halkı sokağa dökme senaryolarına da değinen Zehhar şöyle dedi: “Acaba bu güçler Gazze’yi vuran Siyonist işgal rejiminin desteğiyle mi harekete geçecekler? Halk ve Demokratik Cepheler, Fetih ve bölgede Amerika ve terör devletinin çıkarı için çalışan ajanlar acaba işgalcilerin gücüyle mi hareket edecekler? Hamas’ı düşürmek için ortaya konacak çabalar daha önce olduğu gibi şimdi de başarısız olmaya mahkûmdur.”

Hamas’ın büyük bir mali kriz yaşadığı söylentilerinin sorulması üzerine Zehhar şöyle dedi: “Hamas Şubat 2006 tarihinden beri kuşatılmış durumda. Ama o tarihten şimdiye kadar hareket gördüğü bütün baskılara rağmen Gazze’yi idare etmeyi başarmıştır. Birçok banka Amerika ve işgal devletinin korkusundan Hamas’a para transfer etmeyi kabul etmiyor. Dolayısıyla bazıları işgal rejiminin ambargoyla hedefine ulaştığını ve Hamas’ın düşmek üzere olduğunu yansıtmaya çalışıyor.”

Gazze-Mısır sınırındaki tünel krizine de değinen Zehhar, tünellerle ilgili soruna Gazze ve Mısır arasında devam eden bir savaş şeklinde bakmamak gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüneller özel işletmelerdir. Bunu idare edenler fertler ve ailelerdir. Dolayısıyla tüneller yoluyla Mısır’ın Hamas’a savaş açtığını söylemek doğru değildir. Çünkü bir tünel kapatılırsa bin tünel daha açılır. Tüneller bu insanlar için kârlı bir iştir. Konu birinci derecede ticaridir. Bireysel ve ailevi olan bu meseleyi Hamas ile ilişkilendirmemek gerekir.”

Tünellerin Gazze için hayat damarları olduğunu belirten Zehhar, Hamas’ın tünel ticareti yapmadığını ve tünel işletmediğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.