FilistinHaberlerOrtadoğu

HAMAS’ın Arap Zirvesi’ne katılması zaruridir

Katarlı akademisyen ve yazar Dr. Muhammed El-Misfir, İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Mart ayında Libya’nın başkenti Trablus’ta toplanacak zirveye katılmasının engellenmesi yönündeki girişimlerin başarılı olmasının tehlikeli sonuçlara yol açacağını söyledi.

Siyasi bilimler profesörü El-Misfir, bugün (21 Şubat Pazar) basına yaptığı açıklamada, Libya’yı Hamas’ı zirveye davet etmekten vazgeçirmek için bir takım çabaların olduğunu belirterek, “Bölgedeki barış girişimlerinin başarılı olması için Hamas’ın Trablus’taki zirveye katılması zaruridir” dedi.

Hamas’ın zirveye katılımının engellenmesinin Arapların barış girişimlerine aykırı olduğuna işaret eden El-Misfir, “Eğer ortada ‘Hamas katılırsa ben katılmam’ diyen bir devlet varsa, o devletin Arapların çıkarlarına aykırı hareket ettiğini söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Ramallah Yönetimi’nin Hamas’ın Trablus zirvesine davet edilmesi halinde zirveye katılmama tehdidinin önemsiz olduğunu kaydeden El-Misfir şöyle dedi: “Bu anlamsız bir tehdit. Çünkü Ramallah Yönetimi, Arap ülkelerinin çıkarlarının dışında hareket ediyor. Tamamen Amerikan Yönetimi’ne ve İsrail’e bağlı. Bence zirveye katılması ya da katılmaması Filistin meselesine bir şey kazandırmayacak.”

Zirveye ev sahipliği yapacak Libya’nın dilediğini davet etme hakkı olduğunu söyleyen Katarlı siyaset bilimci, Hamas’ın davet edilmemesinin zirvede siyasi açıdan ve güvenlik yönünden eksikliğe neden olacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.